3. Svetový pohár v Markkleebergu

3. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * MARKKLEEBERG (NEMECKO) * 30. 6. – 2. 7. 2017

PIATOK

Piatkový program 3. kola Svetového pohára ICF sa v nemeckom Markkleebergu niesol v znamení kvalifikačných jázd. Slovenská výprava potvrdila ambície a účasť vo víkendových minimálne semifinálových zápolení si vypádlovalo až jedenásť slovenských lodí.

Najvyššie umiestnenie zaznamenal kajakár Jakub Grigar, ktorá skončil piaty, šiestu priečku obsadil kanoista Alexander Slafkovský a siedmu kajakár Martin Halčin. Komplet deblkanoisti, kanoisti, kajakári Grigar a Halčin, ako aj kanoistka Maceková či kajakárka Dukátová si semifinále potvrdili už prvou jazdou. Z druhej si ďalšiu fázu súťaže vybojovali singlistka Simona Glejteková a kajakárka Elena Kaliská. Menej sa darilo triu – Málek, Škáchová, Mintálová – postup do bojov medaily bol tentoraz nad ich sily.

VÝSLEDKY Z MARKKLEEBERGU – PIATOK

C2 – I. kvalifikácia (všetkých 13 lodí do semifinále): 1. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 102,61 (2),…8. Ladislav Škantár, Peter Škantár 107,42 (0), 9. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 112,17 (4) – postúpili do semifinále

K1 muži – I. kvalifikácia (30 lodí do semifinále): 1. Alexander Grimm (Nem.) 89,92 (0),…5. Jakub Grigar 91,24 (0), 7. Martin Halčin 92,00 (0) – postúpili do semifinále,…36. Andrej Málek (všetci SR) 96,53 (4). II. kvalifikácia (10 lodí do semifinále): 1. Kazuja Adači (Jap.) 92,84 (0),…11. Andrej Málek (SR) 95,67 (2) – nepostúpil

C1 ženy – I. kvalifikácia (20 lodí do semifinále): 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 109,53 (0),…13. Simona Maceková 127,33 (4) – postúpila do semifinále,…22. Simona Glejteková 140,34 (6),…33. Monika Škáchová (všetky SR) 191,95 (50) – zatiaľ nepostúpili. II. kvalifikácia (10 lodí do semifinále): 1. Jessica Foxová (Aus.) 106,07 (0),…7. Simona Glejteková 128,55 (4) – postúpila,…12. Monika Škáchová (obe SR) 185,97 (54) – nepostúpila

C1 muži – I. kvalifikácia (20 lodí do semifinále): 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 95,50 (0),…6. Alexander Slafkovský 96,83 (0), 9. Matej Beňuš 97,55 (2), 18. Michal Martikán (všetci SR) 100,55 (2) – postúpili do semifinále

K1 ženy – I. kvalifikácia (20 lodí do semifinále): 1. Mallory Franklinová (V. Brit.) 101,38 (0),...16. Jana Dukátová 106,58 (4) – postúpila do semifinále,…22. Eliška Mintálová 110,13 (0),…23. Elena Kaliská (všetky SR) 111,05 (2) – zatiaľ nepostúpili. II. kvalifikácia (10 lodí do semifinále): 1. Eva Terceljová (Slovin.) 103,88 (0),…4. Elena Kaliská 106,47 (4) – postúpila,…21. Eliška Mintálová (obe SR) 117,56 (2) – nepostúpila

markleeberg

SOBOTA

Nebyť dotyku, mohlo to byť zlato. Olympijskí šampióni z Ria 2016 Ladislav a Peter Škantárovci obsadili v sobotu na 3. kole Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Markkleebergu siedmu priečku medzi deblkanoistami, pričom dvoch bez trestných sekúnd za “ťuk” na siedmej bránke, mohli si vychutnať slovenskú hymnu. Prvenstvo si vyjazdili Česi Jonáš Kašpar s Marekom Šindlerom.

V C1 ženy sa ani jedna z dvoch slovenských zástupkýň v semifinále nedostala do desaťčlenného finále. Mladé singlistky zbierajú skúsenosti – Simona Glejteková obsadila 26. priečku a Simona Škáchová 29. stupienok, Monika Škáchová skončila už v kvalifikácii. Triumf si suverénne vybojovala Austrálčanka Jessica Foxová.

V K1 mužov neuspeli Martin Halčin ani Jakub Grigar, obaja skončili mimo elitnej desiatky. Halčin nazbieral štyri trestné sekundy a bol tridsiaty, Grigar osem trestných sekúnd a obsadil 34. miesto. Andrej Málek sa do semifinále nedostal z piatkovej kvalifikácie. Prvú pozíciu obsadil Giovanni de Gennaro z Talianska.

Kategórie C1 muži a K1 ženy sú na programe v nedeľu.

VÝSLEDKY Z MARKKLEEBERGU – SOBOTA

C2 – finále: 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 108,95 s (2), 2. Nicolas Scianimanico, Hugo Cailhol (Fr.) 109,25 (0), 3. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 109,39 (2),… 7. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 110,57 (2),… semifinále (najlepších 10 lodí do finále): 13. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 126,81 s (2) – nepostúpili do finále

K1 muži – finále: 1. Giovanni de Gennaro (Tal.) 92,83 s (0), 2. Sebastian Schubert (Nem.) 95,78 (0), 3. Kazuja Adači (Jap.) 98,29 (0),… v semifinále: 30. Martin Halčin (SR) 104,25 (4), 34. Jakub Grigar (SR) 107,36 (8) – nepostúpili do finále

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 101,46 s (0), 2. Núria Vilarrublová (Šp.) 106,40 (0), 3. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 111,46 (0),… v semifinále: 26. Simona Glejteková (SR) 132,29 (4), 29. Simona Maceková (SR) 136,79 (10) – nepostúpili do finále

NEDEĽA

“Náročná trať, na ktorej bol Michal ako ryba vo vode,” žiaril šťastím Jozef Martikán, otec nášho päťnásobného olympijského medailistu Michala Martikána, ktorý si dnes vo finále 3. kola Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu vypádloval svoj jubilejný 20. triumf v prestížnom seriáli Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF).

“Vždy je veľmi príjemné postaviť sa najvyšší stupienok na pódiu. Nestáva sa to každý deň,” usmieval sa Michal Martikán. Stále aktívna legenda vodného slalomu rovnako s iskričkou v očiach priznala, že si nepamätá, kedy prvý raz okúsila markkleeberský kanál. “Som príliš starý, aby som si takéto veci pamätal. Dôležité je, že si pádlovanie užívam. Vodný slalom milujem a presne pre tieto pocity sa oplatí makať hodiny a hodiny v tréningoch.”

Trojnásobný olympijský šampión si uvedomuje, že mladíci mu neustále šliapu na päty. “V našom krásnom športe sa za posledných 10-15 rokov veľa zmenilo. Ale som dôkaz, že dôležité je chcieť, potom treba prispôsobiť zopár drobností v tréningu a ide to. Jasné, že chcem stále dokázať, že viem byť rýchly. Aj mladým (ha-ha). Najmä na podobných, náročných tratiach, aká bola dnes,” dodal Martikán.

Fenomenálny vodák z Liptova, už 38-ročný Martikán, si v Markkleebergu pripísal jubilejný dvadsiaty triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére a dovedna 41. pódiové umiestnenie (20-8-13). Nestarnúci Martikán je aj päťnásobným víťazom celkového poradia Svetového pohára (1998, 2000, 2001, 2006, 2014), z olympijských hier má 5 medailí (2-2-1), z majstrovstiev sveta 19 (12-3-4) a z majstrovstiev Európy 21 (14-5-2).

O niečo menej spokojný boli ďalší slovenskí kanoisti Matej Beňuš a Alexander Slafkovský, ktorým sa nepodarilo preniknúť do finále. “Tak a už sme na ceste domov. Dnes to po dlhšom čase nevyšlo na finále a s ťukom som skončil na 12 mieste. Veľká vďaka staviteľovi trate, že postavil “fair play” trať a do finále sa dostal iba 1 pravák čistou jazdou. Teraz trochu voľnejší týždeň a idem makať ďalej,” vyznal sa na facebooku strieborný medailista z OH Rio de Janeiro 2016 Matej Beňuš.

Medzi kajárkami bojovala o medaily Jana Dukátová, ktorá skončila napokon vo finále na piatej priečke. V semifinále predviedla štvrtá kajakárka z Ria rýchlu jazdu, kďaka ktorej jej brány do finále nezavrelo ani šesť trestných sekúnd.

VÝSLEDKY Z MARKKLEEBERGU –NEDEĽA

K1 ženy – finále: 1. Ricarda Funková (Nem.) 103,85 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 106,31 (0), 3. Eva Terceljová (Slovin.) 109,17 (0),...5. Jana Dukátová 112,22 (2),…17. Elena Kaliská (obe SR) 117,84 (2) – v semifinále, nepostúpila do finále

C1 muži – finále: 1. Michal Martikán (SR) 100,88 (0) , 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 101,57 (2), 3. Adam Burgess (V. Brit.) 101,76 (0), 4. Benjamin Savšek (Slovin.) 101,93 (2), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 103,17 (2),…12. Matej Beňuš 105,09 (2), 16. Alexander Slafkovský (obaja SR) 106,60 (4) – v semifinále, nepostúpili do finále

WEB PODUJATIA

FACEBOOK PODUJATIA

LIVE VÝSLEDKY

PRIEBEŽNÉ PORADIE SVETOVÉHO POHÁRA – na linku live výsledkov, záložka Cups

C1M (po 3 u 5 pretekov) 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 170 bodov, 2. Matej Beňuš (SR) 146, 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 136,…6. Michal Martikán 100,…11. Alexander Slafkovský (obaja SR) 84.

K1Ž: 1. Ricarda Funková (Nem.) 170 bodov, 2. Jana Dukátová (SR) 135, 3. Jessica Foxová (Aus.) 121,…32. Elena Kaliská (SR) 30