4. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF - MARKKLEEBERG (GER) - SUMÁR

4. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * 30. AUGUST – 1. SEPTEMBER 2019 * MARKKLEEBERG (NEM)

PIATOK

Desať z dvanástich slovenských lodí postúpilo do semifinále 4. kola Svetového pohára v Markkleebergu. Nemecká časť seriálu Medzinárodnej kanoistickej federácie je zároveň úvodné nominačné podujatie našich vodných slalomárov na OH 2020 v Tokiu.

Najjednoznačnejšie si sobotňajšie semifinále zabezpečilo trio kanoistov, pričom najvyššie sa umiestnil Alexander Slafkovský, keď bral druhú priečku. „Cieľ bol jasný – bez problémov postúpiť do semifinále, čo sa mi aj podarilo. Chcel som mať po jazde dobrú náladu a radosť z toho, že sa mi loď kĺzala a aj to mi vyšlo. Vo vzduchu už cítiť, že máme pred sebou boj o Tokio, ale ja som pokojný. Dnes som bol síce zo Slovákov najlepší, ale to nič neznamená. V sobotu na nás čaká nová trať i deň, teším sa, že už pôjde do tuhého,“ povedal obhajca celkového prvenstva vo "sveťáku".

Medzi kajakárkami si postup v prvej jazde zabezpečila len Elena Kaliská. „Som rada, že som si v tomto teple ušetrila sily. Jemne som sa dotkla druhej bránky, a tak som sa potom snažila skoncentrovať a nespraviť už ďalšiu chybu. Nominačné boje odštartovali, teším sa, pretože naše súboje budú mať grády. Ja sa na výkony súperiek nepozerám, podstatné je, aby som bola spokojná so svojou jazdou a teraz som bola.“ Eliška Mintálová aj Jana Dukátová si napravili chuť v druhej jazde, keď finišovali prvá a druhá.

Kanoistky postupovali do semifinále na druhý pokus, Emanuela Luknárová aj Monika Škáchová uspeli, pre Soňu Stanovskú sa preteky skončili.

Kajakárske semifinále mal po prvej jazde isté Martin Halčin. „Postup ma teší, ale výkon nie. V druhej časti som časom strácal, a tak som šťastný, že mi to vyšlo. V teple mi rýchlo ubúdali sily, dôležité preto bolo, že som si ustrážil čistú jazdu.“ Grigar skončil prvý bez kvalifikačného "Q". Piaty muž z OH Rio de Janeiro 2016 reparát zvládol, Andrej Málek zariskoval a 50-sekundová penalizácia znamenala preňho stopku.

VÝSLEDKY Z MARKKLEEBERGU - PIATKOVÁ KVALIFIKÁCIA

C1 MUŽI – 1. jazda (20 do semifinále): 1. Tasiadis (Nem.) 95,76/0, 2. Slafkovský (SR) 98,11/0, 3. Trave (Šp.) 98,47/0, ... 6. Beňuš 99,23/0, 7. Martikán (obaja SR) 99,36/0, 2. jazda (10): 1. Carvalho (Portug.) 100,32/0.

K1 ŽENY – 1. jazda (20): 1. Funková (Nem.)99,33/0, 2. J. Foxová (Aus.) 102,38/0, 3. Pacierpniková (Poľ.) 103,73/0, ... 18. Kaliská 109,02/2, nepostúpili do semifinále 22. Dukátová 109,53/2, 25. Mintálová (všetky SR) 111,36/2, 2. jazda (10): 1. Mintálová 104,49/2, 2. Dukátová 106,30/2.

C1 ŽENY – 1. jazda (20): 1. J. Foxová (Aus.) 109,14/2, 2. Herzogová (Nem.) 109,49/2, 3. Weratschnigová (Rak.) 109,88/2, nepostúpili do semifinále 22. Luknárová 122,42/2, 34. Stanovská 133,80/4, 35. Škáchová (všetky SR) 136,37/4, 2. jazda (10): 1. Forrowová (V. Brit.) 109,20/0, ... 3. Škáchová 113,51/0, 7. Luknárová 117,21/2, nepostúpila 17. Stanovská 131,72/6.

K1 MUŽI – 1. jazda (30): 1. Prskavec (ČR) 90,83/0, 2. Delfour (Aus.) 91,36/0, 3. Smolen (USA) 91,61/0, ... 25. Halčin 96,24/0, nepostúpili do semifinále 31. Grigar 98,16/0, 40. Málek (všetci SR) 99,87/4, 2. jazda (10): 1. Neveu (Fr.) 91,24/0, 2. Grigar 91,61/0, nepostúpil 24. Málek 145,41/50.

SOBOTA

Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský ovládol sobotňajšie finále súťaže kanoistov na pretekoch 4. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Markkleebergu. Tridsaťšesťročný víťaz semifinálového kola predviedol vo finále bezchybnú jazdu, triumfoval časom 92,54 s a pripísal si siedmy triumf vo vodnoslalomárskom seriáli. Za skúseným Liptákom skončil na 2. mieste Slovinec Luka Božič (+1,79 s), tretí bol domáci pretekár Franz Anton (+1,89 s).

„Tie pocity ťažko opísať. Naposledy som ich po pretekoch Svetového pohára prežíval v roku 2016, keď som v tomto prestížnom seriáli vyhral v La Seu d'Urgell i v Pau, ale odvtedy som zbieral len druhé a tretie miesta. Bolo to veľmi náročné, ale som naozaj veľmi šťastný, že som to nakoniec dokázal. Čo sa týka internej olympijskej kvalifikácie, toto víťazstvo je síce pekné, ale v konečnom účtovaní veľa neznamená. Ak chcem byť prvý aj pri konečnom účtovaní, tak mám pred sebou ešte veľa ťažkej práce,“ uviedol obhajca celkového prvenstva vo Svetovom pohári.

Druhý slovenský zástupca vo finále Michal Martikán skončil tesne pod pódiom na 4. pozícii s mankom 3,17 s na Slafkovského. Nebyť dotyku na bránke číslo sedem a dvojsekundovej penalizácie, obsadil by druhú priečku. „Finále som pokazil. Už prejazd medzi druhou a treťou bránkou mi nevyšiel podľa predstáv a keď som si ťukol sedmičku, vedel som, že to už nedobehnem. Na ľahkej trati bolo totiž málo náročných úsekov, kde by som stratu mohol znížiť. V prvom rade išlo o preteky Svetového pohára, takže ma mrzí, že som neskončil aspoň na stupňoch víťazov. Chcel som však vyhrať a teraz sa o to pokúsim v Prahe. Nominačné súboje o Tokio sme ešte len odštartovali, zďaleka nie je nič rozhodnuté. Už prvé preteky však ukázali, že ten, kto z nás troch si vybojuje olympijskú miestenku, musí byť na stupňoch víťazov,“ povedal päťnásobný olympijský medailista Martikán.

Tretí Slovák vo finále C1 Matej Beňuš skončil štyri stotiny sekundy za Martikánom na 5. mieste.

Bez finálovej miestenky zostali všetky tri slovenské kajakárky, ktoré sa predstavili v semifinále - Jana Dukátová, Eliška Mintálová aj Elena Kaliská. Dukátová skončila trinásta, Mintálová obsadila v semifinále konečnú 16. priečku a Elenu Kaliskú klasifikovali na 18. poste z celkového počtu 30 štartujúcich. "Je to škoda, pretože som sa cítila na vode dobre, ale spravila som viacero chýb, ktoré ma stáli účasť vo finále. Po dvanástu bránku to ešte bolo v poriadku, ale potom som si ,ťukla' trinástku, nevyšiel mi prejazd medzi 18. a 19. bránkou a aj výjazd do dvadsiatky mohol byť rýchlejší. Možno to vyplynulo aj z toho, že mi už dochádzali sily,“ poznamenala štvrtá kajakárka OH Rio de Janeiro 2016.

V nedeľu sú na programe súťaže kanoistiek a kajakárov, ako aj disciplína Extreme Canoe Slalom.

VÝSLEDKY Z MARKKLEEBERGU - SOBOTŇAJŠIE FINÁLE
C1 MUŽI: 1. Slafkovský (SR) 92,64/0, 2. Božič (Slovin.) 94,33/0, 3. Anton (Nem.) 94,43/0, 4. Martikán 95,71/2, 5. Beňuš (obaja SR) 95,75/0.
K1 ŽENY: 1. Funková (Nem.) 95,27/0, 2. J. Foxová (Aus.) 99,02/0, 3. Hornová (Tal.) 99,62/0, nepostúpili do finále 13. Dukátová 106,60/2, 16. Mintálová 107,87/4, 18. Kaliská (všetky SR) 108,21/2.

PORADIE V SP
C1 MUŽI: 1. Božič 187, 2. Beňuš 169, 3. Slafkovský 161, 4. Martikán 160.
K1 ŽENY: 1. Kuhnleová (Rak.) 180, 2. Funková 165, 3. Terčeljová (Slovi.) 165, ... 12. Dukátová 99, 18. Mintálová 74, 24. Kaliská 61.

NEDEĽA

Slovenský kajakár Martin Halčin obsadil v nedeľňajšom finále 4. kola Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu šiestu priečku miesto. Halčin bol jediný slovenský zástupca vo finále - kajakári Jakub Grigar skončil v semifinále až na 28. priečke, Andrej Málek nepostúpil z kvalifikácie.

„Som spokojný, pretože dostať sa medzi desať špičkových kajakárov je vždy veľká česť. Vo finále som si jemne šuchol deviatku, ale inak som s jazdou spokojný, takisto ako aj s celým víkendom. Získal som v internom súboji o Tokio dosť bodov, ale hoci mám na prvý pohľad pred ostatnými veľký náskok, nič to neznamená. V Prahe na nás čakajú druhé preteky, kde chcem znovu uspieť čo najlepšie,“ skonštatoval Halčin.

Kanoistky zostali pred bránami finále, pričom Monika Škáchová na smolnej prvej nepostupovej jedenástej priečke. Mladunká Emanuela Luknárová šla tiež čisto, klasifikovali ju na 14. mieste. Od rána som sa cítila dobre a verila som, že sa mi podarí prebojovať do môjho premiérového finále vo Svetovom pohári. Nakoniec ma od neho delila iba necelá sekunda. Stratila som ju najmä v protivodných bránkach desať a dvanásť, v ktorých som sa neskoro chytila. Tam som nechal určite viac ako len tých 64 stotín, ktoré mi chýbali na postup. Pozitívum tak je len to, že mám z našich kanoistiek najviac nominačných bodov. Verím však, že v Prahe si ich vybojujem viac,“ povedala v cieli smutná Škáchová.

VÝSLEDKY Z MARKKLEEBERGU - NEDEĽŇAJŠIE FINÁLE

C1 ŽENY: 1. Vilarrublová (Šp.) 104,98/0, 2. Fišerová (ČR) 105,02/0, 3. J. Foxová (Aus.) 105,14/2, nepostúpili do finále 11. Škáchová 114,56/0, 14. Luknárová (obe SR) 115,08/0.

K1 MUŽI: 1. Přindiš (ČR) 87,78/0, 2. Delfour (Aus.) 90,21/0, 3. Prskavec (ČR) 90,32/0, ... 6. Halčin 93,00/2, nepostúpil do finále 28. Grigar (obaja SR) 96,66/4.

C1 ŽENY: 1. J. Foxová 192, 2. Satilová (Braz.) 145, 3. Wolffhardtová (Rak.) 136, ... 15. Škáchová 80, 26. Luknárová 57, 38. Stanovská 37, 52. Glejteková 19, 71. Maceková 2.

K1 MUŽI: 1. Prskavec 199, 2. Kauzer (Slovin.) 178, 3. Přindiš 152, ... 7. Málek 128, 10. Halčin 119, 25. Grigar 71.