Deblkanoistov na olympiáde 2020 v Tokiu definitívne neuvidíme

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v piatok potvrdil zmeny v programe OH 2020 v japonskom Tokiu. Zámerom je zatraktívniť podujatie pre mladých ľudí, vniesť do súťaží viac mestských inovácií a ešte viac zrovnoprávniť obe pohlavia. Zároveň prichádza k poklesu počtu športovcov.

Je definitívne, že končí súťaž deblkanoistov vo vodnom slalome, v ktorej Slovensko žalo úspechy a zbieralo cenné kovy. Pribudol basketbal troch proti trom na jeden kôš (3x3) či voľný štýl na bicykloch BMX. Pribudli tiež zmiešané súťaže v džude, stolnom tenise, lukostreľbe či triatlone.

"Ide o kľúčové rozhodnutia, prinášame fascinujúce zmeny," uviedol prezident MOV Thomas Bach. V porovnaní s Riom 2016 pribudne 15 nových disciplín, no nastane redukcia počtu športovcov o 285 osôb. Kým minulý rok v Brazílii bolo v programe OH deväť zmiešaných disciplín, v Japonsku ich bude už osemnásť.

"Teší nás zaradenie 3x3 basketbalu do rodiny olympijských športov. Je to naplnenie dlhodobej stratégie FIBA, ktorá si práve formát “trojkového” basketbalu zadefinovala ako platformu na oslovenie novej skupiny športovcov a fanúšikov. Očakávam, že dnešné rozhodnutie ešte zrýchli už teraz veľmi dynamický rozvoj 3x3. Pre SBA to znamená nový impulz a nové možnosti v rámci vytvárania podmienok pre 3x3 basketbal na Slovensku”, cituje prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Pavla Bagina oficiálny web SBA.

V kanoistike, veslovaní, streľbe a vzpieraní prichádza k úplnému zrovnoprávneniu disciplín u mužov a žien, spolu s džudom a jachtingom v týchto športoch bude aj rovnaký počet športovcov oboch pohlaví. Táto rovnosť už bola dosiahnutá v bikrose, horskej cyklistike či zápasení voľným štýlom. Ukážkovými športami v Tokiu budú športové lezectvo, surfing, skejtbording, karate a bejzbal/softbal.

O vyradení C2 vo vodnom slalome sa hovorilo už dlhšie. Na nedávnych ME v slovinskom Tacene už niektoré krajiny nevyslali lode v tejto disciplíne. "Myslím si, že už je to rozhodnuté. Angličania ani niektoré ďalšie krajiny sem už neposlali ‘cédvojky‘. Angličania sú v diplomacii najsilnejší a asi dobre vedia, prečo tak urobili. Jazdiť sa to bude, ale nie na olympiáde... Živiť kategóriu, ktoré je dosť nákladná, stojí dosť peňazí. Ak to federáciám nebude prinášať peniaze, tak ťažko povedať, kto bude ochotný túto kategóriu držať,“ myslí si Peter Hochschorner, spolu s bratom Pavlom trojnásobný olympijský víťaz v C2.

denniksport.sk

Späť na články