Dukátová a Slafkovský vicemajstri sveta, Martikán bronzový

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO VODNOM SLALOME A ZJAZDE NA DIVOKEJ VODE * 23. SEPTEMBER – 1. OKTÓBER 2017 * PAU (FRANCÚZSKO)

Slovenskí reprezentanti Jana Dukátová a Alexander Slafkovský sa stali vicemajstrami sveta na svetovom šampionáte vo vodnom slalome vo francúzskom Pau. Bronzovou medailou sa k nim pridala aj legenda vodného slalomu Michal Martikán. Účinkovanie slovenskej výpravy na MS 2017 uzavreli na konečnú bilanciu 1 – 3 – 1, zlato si vybojovala hliadka kanoistov a striebro bratanci Ladislav a Peter Škanárovci v C2M. Slovensko skončilo tretie aj v súťaži hliadok 3x C2, ale tam medaily napokon oficiálne nerozdali pre nízky počet zúčastnených krajín (4).

Tridsaťštyriročná Bratislavčanka previedla čistú jazdu a teší sa z piatej individuálnej medaily z MS. V minulosti získala zlato medzi kajakárkami aj kanoistkami, dvakrát pridala kajakárske striebro. Spolu s hliadkami má na svojom konte už osem medailí – tri zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú. Štvrtá kajakárka olympijských hier v Riu de Janeiro 2016 Dukátová predviedla vo finále rýchlu jazdu, ktorou by triumfovala v semifinále. Nad jej sily bola v top ten iba austrálska obojživelníčka Jessica Foxová, ktorá zašla lepší čas ako najlepší kanoista v semifinále.

„Vôbec som to nečakala. Je to šok a veľmi príjemný pocit, ani sa mi tomu nechce veriť. Až na jednu chybičku mi finálová jazda vyšla takmer ideálne. Tri týždne, ktoré sme v Pau odtrénovali, priniesli ovocie,” tešila sa Dukátová a pokračovala. „Vedela som, že som dosiahla dobrý čas, ale na štarte boli ešte viaceré favoritky. Keď som videla čas Jessicy Foxovej, povedala som si: ,Wau´. Očakávala som, že niektoré dievčatá ešte pôjdu pod 100 sekúnd. Napokon sa to nestalo. Ukázalo sa, že prejsť dvakrát trať čisto a rýchlo je veľmi náročné.“

Medaila z MS je obrovská motivácia do ďalšej kariéry. „Každá medaila poteší a z majstrovstiev sveta ešte viac. Je to môj tretí cenný kov z kategórie K1, stále sa držím vpredu s ostatnými špičkovými pretekárkami. Pokiaľ to bude takto aj naďalej, budem veľmi spokojná,“ dodal Dukátová.

Spokojnosťou žiaril aj tréner Róbert Orokocký. „Janka dlho čakala na ďalšiu medailu z MS. Štvrtých miest bolo veľmi veľa, preto sa nesmierne teším, že má medailu. Na pódiu je s rovnakými pretekárkami ako na Svetovom pohári, čo je znak, že patria k top pretekárkam nášho športu. Po tom, čo musela v kvalifikácii absolovať druhú jadzu som jej povedal, nech nevešia hlavu, že začiatok zlý, koniec dobrý. Som veľmi rád, že to vyšlo,” usmial sa Orokocký.

Radosť bolo badať aj na tvári rovnako vicemajstra sveta Alexandra Slafkovského: “Je to síce ,len’ druhá (strieborná) individuálna medaila, ale vďaka za ňu, že je aspoň druhá. Bolo to nesmierne náročné a čo sa nám spolu s Michalom podarilo, je fantastické.”

“Vo finále som šiel výrazne lepšie ako v semi, ale zopár chybičiek sa tam napokon pritrafilo. Na druhej strane, čo predviedol Beny Savšek je jazda hodná majstra sveta, klobúk dolu. Ak keď som chvíľu dúfal, že dvojsekundová penalizácia by ho mohla zosadiť z prvého miesta, ale zašiel neskutočne,” poznamenal úradujúci majster Európy Slafkovský.

Bronz pribudol do početnej zbierky najmladšieho a zároveň najstaršieho medailistu svetových šampionátov Michala Martikána, ktorý má dovedna 22 cenných kovov z MS. “Táto medaia je dobrý začiatok do ďalších rokov,” začal nestarnúci 38-ročný päťnásobný olympijský medailista, ktorý dlho na trati atakoval najrýchlejší čas víťazného Slovinca Saušeka.

“Až na videu uvidím, čo sa tam presne stalo. V prejazde bránok 18-19 mi buď nepomohla voda alebo chýbal o niečo lepší pravý náklon. V každom prípade, ja chcem ísť vždy čo najrýchlejšie. Ale zlato z hliadok a bronz z individuálnej súťaže ako celková bilancia nie je zlá. Ako som už povedal, dobrý štart do ďalších rokov. A ak som niekedy povedal, že budem pádlovať “iba” do roku 2020, možno je načase to prehodnotiť,” skonštatoval Martikán.

Pred bránami finále napokon zaostal strieborný medailista z Ria Matej Beňuš. “Jazda bola celkom dobrá, až na posledných bránach sa mi urobila zlá voda. Až do cieľ som potom musel bojovať s vodou, tlačil som ju, ale stratil som príliš veľa času. Posledné tri-štyri šampionáty som bol vo finále, čiže z tohto pohľadu je to môj najhorší výsledok za posledné roky,” povedal Beňuš. Do finálovej desiatky sa nezmestila ani dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská, keď skončila na 28. priečke.

VÝSLEDKY Z PAU – SOBOTA SLALOM

K1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 97,14 s (0), 2. Jana Dukátová (SR) 101,76 (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) 102,62 (0), 4. Luuka Jonesová (N. Zél.) 107,20 (4), 5. Kateřina Kudějová (ČR) 108,11 (2), 6. Lisa Fritscheová (Nem.) 108,91 (0)

C1 muži – finále: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 94,81 s (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 96,29 (0), 3. Michal Martikán (SR) 98,23 (0), 4. Edern La Ruyet (Fr.) 99,31 (0), 5. Roberto Colazingari (Tal.) 100,01 (0), 6. Sideris Tasiadis (Nem.) 100,03 (0)

 

www.canoeslalom.sk 

Späť na články