Finále SP v Seu - súhrn

5. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * LA SEU D’URGELL (ŠPANIELSKO) * 8. – 10. SEPTEMBER 2017

PIATOK

Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský vyhral piatkovú prvú kvalifikáciu C1M v rámci záverečných piatych pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d’Urgell. Na štvrtej pozícii skončil Michal Martikán a na trinástej Matej Beňuš, všetci postúpili do nedeľňajšieho semifinále.

V piatok si semifinálovú miestenku vyjazdilo dovedna jedenásť zo šestnástich slovenských lodí. Medzi kajakármi ide ďalej len Jakub Grigar, Radoslav Mikó a Richard Macúš nepochodili. V kategórii deblkanoistov postúpili všetky štyri slovenské lode (Juraj Skákala a Matúš Gewissler, Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera a Ján Bátik), v ženskom kanoe si postup vybojovali Simona Maceková a Soňa Stanovská, bez semifinále zostala Eva Diešková.

V Seu d’Urgell má postup vo vrecku kajakárka Jana Dukátová, no Kristína Nevařilová a Viktória Orokocká neuspeli a podujatie sa pre ne skončilo.

VÝSLEDKY ZO SEU – PIATOK
KVALIFIKÁCIA

K1 muži – I. kvalifikácia (30 najlepších do semifinále): 1. Boris Neveu (Fr.) 91,52 s (0), … 36. Jakub Grigar 97,73 (2), 43. Radoslav Mikó 99,22 (2), 56. Richard Macúš (všetci SR) 104,92 (2) – nepostúpili do semifinále
II. kvalifikácia (10 najlepších do semifinále): 1. Joseph Clarke (V. Brit.) 93,16 s (0), … 6. Jakub Grigar 94,64 (0) – postúpil do semifinále, … 23. Radoslav Mikó 101,27 (4), 25. Richard Macúš (všetci SR) 103,53 (2) – nepostúpili do semifinále

C1 muži – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Alexander Slafkovský 97,37 s (0), … 4. Michal Martikán 99,08 (0), 13. Matej Beňuš (všetci SR) 101,20 (2) – postúpili do semifinále

C2 – I. kvalifikácia (všetky lode do semifinále): 1. Gauthier Klauss, Matthieu Péché (Fr.) 106,59 (0),… 5. Juraj Skákala, Matúš Gewissler 110,54 (0), 6. Pavol a Peter Hochschornerovci 110,83 (0), 10. Ladislav a Peter Škantárovci 113,34 (6), 13. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 116,61 (4) – postúpili do semifinále

K1 ženy – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Ricarda Funková (Nem.) 102,37 s (0), … 5. Jana Dukátová 103,68 (0) – postúpila do semifinále, … 29. Kristína Nevařilová 112,61 (2), 59. Viktória Orokocká (všetky SR) 168,18 (52) – nepostúpili do semifinále
II. kvalifikácia (10 najlepších do semifinále): 1. Lisa Leitnerová (Rak.) 102,77 s (0), … 23. Kristína Nevařilová 118,87 (2), 25. Viktória Orokocká (obe SR) 120,56 (0) – nepostúpili do semifinále

C1 ženy – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 114,07 (4), … 22. Simona Maceková 126,68 (6), 36. Eva Diešková 146,46 (10), 44. Soňa Stanovská (všetky SR) 178,55 (54) – nepostúpili do semifinále
II. kvalifikácia (10 najlepších do semifinále): 1. Ana Satilová (Braz.) 115,14 s (4), … 4. Soňa Stanovská 122,72 (4), 8. Simona Maceková 124,62 (4) – postúpili do semifinále, … 19. Eva Diešková (všetky SR) 146,82 (6) – nepostúpila do semifinále

SOBOTA

Až trojnásobné zastúpenie zaznamenali slovenské farby v sobotňajšom finále súťaže deblkanoistov v rámci záverečných piatych pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d’Urgell. Úradujúci olympijskí šampióni bratranci Ladislav a Peter Škantárovci napokon skončili na 6. mieste, súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci obsadili 7. pozíciu a Tomáša Kučeru s Jánom Bátikom klasifikovali na 10. priečke. Prvenstvo si vybojovali Nemci Robert Behling, Thomas Becker, ktorí napokon vyhrali aj hodnotenie SP iba dva body pred českou posádkou Jonáš Kašpar, Marek Šindler. Česi v sobotu skončili na 4. mieste. V celkovom hodnotení boli Škantárovci 5., Kučerovi s Bátikom patril 7., Hochschornerovcov 12. a Jurajovi Skákalovi s Matúšom Gewisslerom 15. stupienok.

Medzi kajakármi skončil úradujúci svetový šampión do 23 rokov Jakub Grigar v semifinále na 22. priečke. Radoslav Mikó a Richard Macúš v K1M nepostúpili z piatkovej kvalifikácie. Finále sa stalo korisťou Slovinca Petra Kauzera. V hodnotení SP vyhral Vít Přindiš napriek sobotňajšiemu 6. miestu, Jakubovi Grigarovi patrí ôsmy post.

Medzi kanoistkami obsadila Soňa Stanovská v semifinále 22. stupienok a Simona Maceková 28. miesto. Konečnou pre Evu Dieškovú bola už piatková kvalifikácia. Sobotňajšie finále vyhrala Španielka Nuria Vilarrublová, hodnotenie disciplíny v sezóne ovládla Austrálčanka Jessica Foxová.

VÝSLEDKY ZO SEU – SOBOTA

K1 muži – semifinále (10 najlepších do finále): 1. Jiří Prskavec (ČR) 88,40 s (0), 2. Peter Kauzer (Slovin.) 88,78 (0), 3. Boris Neveu (Fr.) 89,47 (0), … 22. Jakub Grigar (SR) 94,61 (0) – nepostúpil do finále, … Radoslav Mikó a Richard Macúš (obaja SR) nepostúpili z piatkovej kvalifikácie

finále: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 86,96 s (0), 2. Boris Neveu (Fr.) 87,00 (0), 3. Jiří Prskavec (ČR) 88,69 (2)

C2 – semifinále (10 najlepších do finále): 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 103,75 s (0), 2. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 104,94 (0), 3. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 105,95 (0), … 5. Ladislav a Peter Škantárovci 107,65 (2), 6. Pavol a Peter Hochschornerovci 108,10 (0), 10. Tomáš Kučera, Ján Bátik 109,30 (0) – postúpili do finále, … 13. Juraj Skákala, Matúš Gewissler (všetci SR) 110,40 (0) – nepostúpili do finále
finále: 1. Robert Behling, Thomas Becker 102,81 s (0), 2. Dadvid Schröder, Nico Bettge (všetci Nem.) 103,81 (0), 3. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 104,16 (2), … 6. Ladislav a Peter Škantárovci 105,87 (2), 7. Pavol a Peter Hochschornerovci 106,61 (0), 10. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 111,70 (4)

C1 ženy – semifinále (10 najlepších do finále): 1. Mallory Franklinová (V. Brit.) 110,23 s (2), 2. Jessica Foxová (Aus.) 110,57 (0), 3. Nuria Vilarrublová (Šp.) 112,49 (2), … 22. Soňa Stanovská 123,39 (0), 28. Simona Maceková 131,28 (8) – nepostúpili do finále, … Eva Diešková (SR) – nepostúpila za piatkovej kvalifikácie
finále: 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 108,37 s (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 110,89 (4), 3. Nadine Weratschnigová (Rak.) 113,01 (2)

KONEČNÉ PORADIE VO SVETOVOM POHÁRI
C2M: 1. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 312 bodov, 2. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 310, 3. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 300, … 5. Ladislav a Peter Škantárovci 225, 7. Tomáš Kučera, Ján Bátik 181, 12. Pavol a Peter Hochschornerovci 111, 15. Juraj Skákala, Matúš Gewissler (všetci SR) 74

K1M: 1. Vít Přindiš (ČR) 292 bodov, 2. Sebastian Schubert (Nem.) 266, 3. Peter Kauzer (Slovin.) 251, … 8. Jakub Grigar 176, 48. Martin Halčin 40, 60. Andrej Málek 15, 86. Radoslav Mikó 4, 87. Richard Macúš (všerci SR) 4

C1Ž: 1. Jessica Foxová (Aus.) 307 bodov, 2. Tereza Fišerová (ČR) 236, 3. Nadine Weratschnigová (Rak.) 234, … 24. Simona Maceková 96, 32. Soňa Stanovská 53, 40. Simona Glejteková 39, 41. Monika Škáchová 33, Eva Diešková (všetky SR) 19

NEDEĽA

Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský skončil na druhom mieste vo finále kategórie C1 muži v rámci záverečných piatych pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome v španielskom Seu d’Urgell. Tridsaťštyriročný rodák z Liptovského Mikuláša sa síce nevyhol jednému zaváhaniu na protiprúdnej bránke číslo 20, ale dynamickou a rýchlou jazdou tento malý hendikep zmazal. Úradujúceho majstra Európy z Tacenu zdolal iba Slovinec Benjamim Savšek o drobných 13 stotín sekundy. Vo vyrovnaných pretekoch si tretiu priečku vybojoval Francúz Martin Thomas s odstupom 44 stotín.

“Škoda dotyku v protivodnej 20. bránke, inak by z toho bolo víťazstvo, ale aj s druhou priečkou som veľmi spokojný. Finálová trať bola ľahká, boli na nej len tri bránky, pri ktorých sa dalo zariskovať a tým aj niečo získať. Táto bola jedna z nich. V semifinále som ju išiel na istotu a v boji o medailu už na risk, ktorý mi nevyšiel. Pri výjazde som sa dotkol tyčky ramenom, chýbalo možno päť centimetrov a bol by z toho triumf,” uviedol Alexander Slafkovský.

Štvrtý skončil Nemec Sideris Tasiadis, ktorý sa tiež zmestil do manka jednej sekundy na víťaza (+0,81). Tasiadis sa napriek tomu stal suverénne víťazom Svetového pohára v C1, kde celkový triumf obhajoval práve Slafkovský. Ten v celkovom hodnotení SP 2017 skončil tretí, keď o jeden bod preskočil krajana Mateja Beňuša (249, resp. 248). Na druhú pozíciu sa v konečnom účtovaní sezóny dostal Slovinec Savšek. Na Michala Martikána zostalo v celkovom poradí súťažného ročníka šieste miesto. “Medailová pozícia v celkovom hodnotení Svetového pohára je príjemná motivácia pred majstrovstvami sveta,” dodal Slafkovský.

Beňuš a Martikán chýbali vo finále v Seu d´Urgell, svoje účinkovanie skončili v semifinále na 17., resp. 13. mieste. Vo finále SP sa udeľoval dvojnásobný počet bodov v porovnaní s ostatnými pretekmi SP.

Medzi kajakárkami si top desiatku vypádlovala Jana Dukátová a vo finále obsadila ôsmu priečku. Tridsaťštyriročná štvrtá žena z OH 2016 v Riu de Janeiro Dukátová si za záverečné preteky v Seu d´Urgell pripísala do hodnotenia SP 76 bodov a v celkovom poradí skončila tretia za Funkovou a Austrálčanko Jessicou Foxovou. Dukátová je štvornásobná víťazka Svetového pohára (2009, 2010, 2011 a 2013) a stále platí, že v sumáre sezóny od roku 2009 ani raz nechýbala na záverečnom pódiu.

Po finále Svetového pohára čaká na vodnoslalomársku elitu v závere mesiaca posledný vrchol sezóny – majstrovstvá sveta vo francúzskom Pau (27. 9. – 1. 10.).

VÝSLEDKY ZO SEU – NEDEĽA

K1 ŽENY: 1. Funková (Nem.) 96,82/0, 2. J. Foxová (Aus.) 97,63/0, 3. Chorrautová (Šp.) 98,15/2, … 8. Dukátová (SR) 104,02/0.

C1 MUŽI: 1. Savšek (Slovin.) 94,12/0, 2. Slafkovský (SR) 94,25/2, 3. Thomas (Fr.) 94,56/0, nepostúpili 13. Martikán 98,58/0, 17. Beňuš (obaja SR) 99,25/2.

KONEČNÉ PORADIE V SP

K1 ŽENY: 1. Funková 350, 2. J. Foxová 286, 3. Dukátová 253, … 42. Kaliská 30, 63. Mintálová 6, 71. Nevařilová 4, 73. Orokocká 4.

C1 MUŽI: 1. Tasiadis (Nem.) 322, 2. Savšek 283, 3. Slafkovský 249, 4. Beňuš 248, … 6. Martikán 204.