Je to veľa...

Michal Martikán v reakcii pre denník Šport na to, že si včera vybojoval jubilejnú 50. medailu na vrcholných podujatiach:

 

Zlatá medaila našej hliadky kanoistov v La Seu d'Urgell znamenala malé jubileum. Je to totiž 60. slovenský cenný kov v histórii svetových šampionátov (25 – 18 – 17). Ešte viac by však mohol oslavovať Michal Martikán. Prečo? 

Včerajšie zlato bola pre neho jubilejná päťdesiata medaila (31 – 11 – 8) z vrcholných podujatí. Z OH má päť medailí (2 – 2 – 1), z ME 22 (14 – 6 – 2) a z MS od včerajška o jednu viac 23 (15 – 3 – 5). Pričom z hliadok ich má zo „sveta“ 12 (11 – 0 – 1), keď ako jediný bol pri všetkých slovenských medailách v tejto kategórii. 

Čo na to hovorí Michal? „Je to veľa...,“ konštatoval stručne a jasne. A keď sme sa ho ďalej spýtali, ako ho to teší, tak pridal znovu krátku odpoveď: „Je to fajn.“

O Martikánovi je známe, že veľa toho nenahovorí a najmä vtedy, ak by sa mal chváliť. „Áno, je to pekné číslo, ale doma mám ešte dosť miesta aj na ďalšie medaily, takže verím, že táto nebol posledná,“ povedal Michal, ktorý bol na MS v La Seu d'Urgell v C1 v roku 1999 tretí a o desať rokov neskôr druhý. „Bolo by krásne pokračovať v tejto postupke po desiatich rokoch, ale najprv musím zvládnuť kvalifikáciu a potom semifinále. Vo finálovej desiatke už môže vyhrať každý,“ zamyslel sa už nad individuálnou súťažou.

Čomu pripisuje Martikán, že spolu so Slafkovským a Beňušom sú vyše desať rokov neprekonateľní v hliadkach? „Je pravda, že je to tímová súťaž, ale my sme všetci traja slalomárske osobnosti. Hliadku netrénujeme, len si pred pretekmi spoločne prejdeme trať a dohodneme sa, ako na nej pôjdeme najnáročnejšie úseky. Taká je teória, ale rozhodujúca je vždy skutočnosť, ako každý z nás dokáže zareagovať na nejakú nepredvídateľnú udalosť, ktorých sa v slalome môže vyskytnúť neúrekom. A práve v tom je naša sila, že ju vieme veľmi rýchlo vyhodnotiť a nájsť z nej čo najlepšie riešenie,“ pokračoval Martikán.

Včera boli naši úspešní singlisti parťáci v hliadke, dnes budú na vode znovu súperi. „Áno, sme konkurenti, ale len v individuálnych pretekoch, inak sme kamaráti,“ dodal Michal.

NAJVIAC MEDAILÍ NA MS
MARTIKÁN (SR)  23 (15 – 3 – 5)
LEFEVRE (FR./USA)   14 (7 – 5 – 2)
Š. HILGERTOVÁ (ČR)  14 (7 – 5 – 2)
HOCHSCHORNEROVCI (SR)    14 (6 – 4 – 4)

JÁN JEŽÍK, denník Šport, FOTO PAVOL UHRIN

Späť na články