Liptovské slalomy otvorili sezónu

Na liptovské preteky 
prišlo 288 pretekárov z 15 európskych krajín. 
Predstavila sa aj slovenská vodnoslalomárska špička.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Usporiadateľom bol už tradične domáci Kanoe Tatra klub. Do análov Liptovských slalomov sa už písal 35 ročník.

FOTOGALÉRIA

Je známe medzi domácimi fanúšikmi, že vždy pri konaní týchto pretekov je zlé a chladné počasie. No tento rok bol iný. Slnko svietilo a príjemne hrialo, čo je pre pretekárov na vode veľkým pozitívom. A určite i pre divákov na brehu. Pretekalo sa dva dni, piatok a sobotu. Do celkového poradia sa započítavali výsledky z týchto dvoch dní.

Preteky odštartovala kategória kanoisti jednotlivcov (C1 m), kde sme mali veľmi silné zastúpenie na čele s Michalom Martikánom a Alexandrom Slafkovským a dopĺňal ich mladý nádejný Marko Mirgorodský. Slafkovský po prvej jazde bol nútený odstúpiť pre zdravotné problémy.

Pokračovalo sa ženským kajakom (K1 ž). Nechýbala Liptáčka, olympijská víťazka Elena Kaliska.

Najpočetnejšia vždy býva disciplína kajak muži (K1 m.). Liptovský kajak hájili predovšetkým Jakub Grigar, Martin Halčin či Adam Gonšenica. Medzi kanoistkami (C1 ž) sme mali Moniku Škáchovú, Simonu Macekovú, Simonu Glejtekovú. Na záver odštartovali deblkanoisti presnejšie povedané mix (C2 mix). V jednej lodi spoločné sedí muž a žena. Liptovský klub však v tejto kategórii nemal žiadnych zástupcov.

Povedali po pretekoch

Michal Martikán (C1. m):
„Bol to veľmi dobrý prvý pretekový tréning. Samotné jazdy ešte neboli zďaleka dokonalé, ešte je čo vylepšovať. Cítim sa dobre, absolvoval som kvalitnú zimnú prípravu. Na vode som najazdil nespočetné množstvo hodín v porovnaní z minulým rokom. Jedným z tohtoročných vrcholov budú preteky koncom augusta, posledné dva svetové poháre a následne majstrovstvá sveta, na ktorých odštartujú prvé boje o olympijské hry. Chcem byť stopercentne pripravený. Dovtedy je ešte dosť času na doladenie formy“.

Alexander Slafkovský (C1. m):
„Do sezóny sme vstúpili podľa plánu z minulého roku, ktorý sa nám osvedčil. Pred nami je náročná sezóna. Začínajú sa už boje o olympiádu. Nechceli sme nič podceniť. Liptovské slalomy idem z plného tréningu, bez nejakého oddychu. Ide nám skôr o previerku toho, na čom ešte po-pracovať a ako som na tom po fyzickej stránke. Je to aj dobré porovnanie sa so súpermi“.
Poznámka redakcie: Slafkovský musel v sobotu z pretekov odstúpiť pre zdravotné problémy.

Marko Mirgorodský (C1. m):
„Nie sú to moje prvé tohtoročné preteky, štartoval som už na troch. Všetky doterajšie súťaže a aj Liptovské slalomy sú pre mňa veľmi kvalitný tréning. Na samotných mojich jazdách mám čo vylepšovať, aby to bolo ono. Pociťoval som únavu. Pretože som vypadol z bojov o seniorskú reprezentáciu, a teda nemôžem bojovať ani o olympiádu. Mojím hlavným cieľom bude zamerať sa na moju hlavnú kategóriu do 23 rokov – majstrovstvá Európy, ktoré máme doma v Liptovskom Mikuláši, a majstrovstvá sveta.“

Elena Kaliská (K1. ž):
„Zimnú prípravu absolvujem už ako každoročne viac- -menej tu istú s menšími či väčšími obmenami. Koncom januára som odletela do Austrálie do tepla, kde prebiehala príprava na vode. Čo sa týka sezóny, nebudem predbiehať. Prvým krokom budú domáce nominačné boje do reprezentácie. Po ich zvládnutí môžeme ísť na druhý, a to sú olympijské boje. Terajšie preteky idem naplno, aj keď viac-menej to beriem ako tréning. Nevyvarovala som sa zopár chýb, ktoré budem chcieť v ďalších pretekoch eliminovať.“
Patríte medzi stále aktívne legendy vodného slalomu. Ako vnímate tlak svojich mladých konkurentiek?
– Nebudem sa k tomu moc vyjadrovať. Myslím si, že dievčatá sa majú ešte veľa čo učiť, musia stále na sebe tvrdo pracovať, takže veľa vody ešte pretečie korytom, aby dospeli na svetovú úroveň medzi najlepšie v ženskom kajaku. Aj keď to hovorím trošku tvrdo a nepríjemne, ale je to pravda.“

Jakub Grigar (K1. m) :
„Ako každý rok sme prípravu na sezónu začali kondičnými sústredeniami na Štrbskom Plese, kde sme nabehali veľké objemy na bežkách. Slalomovú sezónu sme začali v Austrálii a pokračovali sústredeniami v Prahe, Španielsku a Francúzsku, kde budú neskôr v sezóne vrcholné podujatia. Pre mňa to bude znovu ťažká sezóna kvôli tomu, že by som sa rád v dobrom svetle predstavil v senioroch aj v kategórii do 23 rokov, čiže sa budeme pripravovať na dvoje MS aj dvoje ME. K tomu sa ešte pridá interná slovenská kvalifikácia na olympijské hry, takže to bude vrchol za vrcholom a na oddych v tejto sezóne moc priestoru nebude. Nerád by som hovoril o presných cieľoch na sezónu, ale určite bude cieľom zlepšiť výkony z minulých sezón, kde som podľa mňa mohol ukázať viac. Najväčším cieľom na túto sezónu bude vyhrať boj o olympijské hry, ktorý určite nebude jednoduchý.
Na Liptovských slalomoch som síce neobsadil žiadne lepšie miesto, pretože v oboch kľúčových jazdách som spravil obrovské chyby, ale teší ma fakt, že som dokázal zájsť dve jazdy, ktoré by podľa mňa stačili aj na umiestnenie medzi svetovou špičkou. Nebola to síce medaila na krku, ale keďže do prvého vrcholu sezóny ostávajú necelé dva mesiace, beriem to tak, že sme položili dobrý základ, ktorý ešte musíme vyladiť nejakými detailmi a bude to dobré.“

Monika Škáchová (C1. ž):
„Zimná časť, ako aj po minulé roky, ide podľa plánu, ktorý pripravil môj tréner Peter Mráz. Za teplom som odcestovala do Arabských emirátov. Najazdili sme tam obrovské objemy na vode z čoho, dúfam, že budem teraz profitovať. Máme na domácom kanáli majstrovstva Európy, preto budem tvrdo trénovať, aby som sa ukázala v čom najlepšom svetle. Mojím veľkým snom je olympiáda, na ktorú sa začnú túto sezónu tvrdé boje o body. So samotnými pretekmi nie som moc spokojná, mám do ideálnej formy ešte čo doháňať.“

Riaditeľ pretekov Filip Machaj povedal:
„Sme radi predovšetkým, že vyšlo počasie na výbornú. Môžeme povedať o Liptovských slalomoch, že mnoho pretekárov, nielen domácich, si slalomy zaradilo do pravidelného tréningovo-pretekového zoznamu. Svedčí o tom hojná účasť pretekárov z 15 krajín s 288 štartujúcimi. Preteky boli zároveň organizačnou previerkou pred blížiacimi sa nominačnými pretekmi a neskôr aj majstrovstvami Európy juniorov a do 23 rokov.

VÝSLEDKY
C1 muži:
1. Michal Martikán SVK,
2. Hedwig Gregorz POL
3. Marko Mirgorodský SVK

K1 ženy:
1. Eliška Mintalova SVK
2. Treza Fišerová CZ
3. Elena Kaliska SVK

K1 muži:
1. Isak Ohrstrom SWE
2. Andrej Málek SVK
3. Jakub Stanovský SVK

C1 ženy:
1. Tereza Fišerová CZ
2. Tereza Kneblová CZ
3. Emanuela Luknárová SVK

C2 mix:
1. Fišerová / Jáne CZ
2. Kratochvíl / Kneblová CZ
3. Matulková / Mrúzek CZ

C1 juniori:
1. Juraj Mráz SVK
2. Kacper Zachwieja POL
3. Daniel Urban CZE


K1 juniorky:
1. Tereza Kneblová CZE
2. Anna Neugebauerová CZE
3. Lucie Nesnidalová CZE

K1 juniori:
1. Matúš Štafen SVK
2. Jakub Luther ITA
3. Jakub Krejči CZE

C1 juniorky
1. Treza Kneblová CZE
2. Marina Novysh RUS
3. Emanuela Luknárová SVK

myliptov, Tomáš Kučera


Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/22104692/liptovske-slalomy-otvorili-sezonu-vodnym-slalomarom.html#ixzz5lzQzivA8

Späť na články