Priama reč Ivana Cibáka: Úspech nie je zadarmo

Prvý raz v histórii európskych šampionátov sa nám stalo, že sme si nevybojovali ani jeden cenný kov v súťaži hliadok. Viem, mnohí podceňujú ich význam, pretože nie sú v olympijskom programe, ale počítajú sa do medailovej bilancie krajín.

Žiaľ, tentoraz sme sa do bojov o cenné kovy nezapojili podľa našich predstáv. V kategórii C2 sa prejavilo, že chalani akoby stratili motiváciu po tom, ako je už na spadnutie fakt, že vypadnú z olympijského programu. Samozrejme, že to vplýva na psychiku športovca a naši sa s tým na rozdiel od iných nevyrovnali. V prípade kajakárok ma sklamalo, že v Tacene nemala hliadka ani jednu tréningovú jazdu, čo je neprofesionálne. Zvlášť, keď v tíme bola ešte len 18-ročná Mintálová, ktorá mala seniorskú premiéru na vrcholnom podujatí.

Kajakári sa pustili do jazdy systémom hop alebo trop, buď to vyjde alebo nevyjde a – nevyšlo to. Chcelo to väčšiu mieru zodpovednosti. Naši kanoisti sú extratrieda, ale neuvedomili si, že na náročnej tacenskej vode mali ísť s inou taktikou ako zvyčajne. Nechali si medzi sebou malé rozostupy a doplatili na to. Kanoistky sa len dávajú dohromady, navyše Stanovská prišla namiesto zranenej Macekovej na poslednú chvíľu a už ani nebol čas na zladenie hliadky.

Keď som už pri našich singlistkách, som veľmi rád, že sme pre ne našli finančné zdroje na profesionálneho trénera, ktorým je Juraj Ontko. Aj keď sú veľmi mladé, na divokej vode sú stále len krátko, ale sú pohybovo nadané. Musíme však rozšíriť ich realizačný tím o dvoch ľudí – fyzioterapeuta a kondičného trénera, ktorý bude zároveň aj analytik. Chceme, aby naša singlistka rovnocenne bojovala na OH 2020 s ostatnými pretekárkami o medailu.

 

„Máme dva cenné kovy, takže sme neprerušili medailovú niť z OH, MS a ME, ale stále je to náročnejšie.“

 
 Stalo sa nám už častejšie, že keď sme neboli najlepší v hliadkach, tak sme naplno zabrali v individuálnych disciplínach. Lenže teraz to dlho vyzeralo tak, že aj v nich vyjdeme medailovo naprázdno, čo sa neudialo na vrcholnom podujatí (OH, MS a ME) ešte ani raz. Škantárovci v C2 pojali svoju jazdu príliš zodpovedne, na čo doplatili. Ich súperi si naplno užili fakt, že asi posledný raz bojovali o medaily ešte v olympijskej disciplíne. To, že sme mali dvoch finalistov medzi kajakármi, beriem veľmi pozitívne.

Najmä Grigar bol z posledných 14 veľkých pretekov 12. raz vo finále, čo je fantastické, a aj Málekova 10. priečka je veľmi dobrá. Z kajakárok mala mladá Mintálová až príliš veľké očakávania, pretože v nominačných pretekoch dva razy zdolala Dukátovú aj Kaliskú, ale jej vysoká ašpiračná úroveň zatiaľ nie je adekvátna jej výkonnosti. Na zahraničných vodách sa jazdí inak ako doma, Eliška si to musí najprv zrovnať vo svojej hlave, ale „Európa“ bola pre ňu veľká škola.

Kanoisti Slafkovský, Martikán a Beňuš sú už dlhé roky svetová toptrieda. Prvý získal zlato, druhý bronz a tretí skončil piaty, čo je fantastické. Najmä v Tacene, kde sú doma špičkoví slovinskí singlisti!

Máme dva cenné kovy, takže sme neprerušili medailovú niť z OH, MS a ME, ale stále je to náročnejšie. Nedosiahli sme viac, pretože máme nový realizačný tím, ktorý sa ešte len učí. Je poolympijský rok. Športovci, ktorí boli v Riu, začali s prípravou neskôr a ostatní zase mali veľkú motiváciu dokázať, že sú od nich lepší.

Nie je to ešte zladené, chce to čas, ale v každom prípade žiadny úspech nie je zadarmo. Konkurencia nespí, tvrdo napreduje, kým my potrebujeme centralizovať prípravu i vylepšiť technologické zabezpečenie tímu a na to treba financie. To je však už iná téma.

Autor je prezident Slovenskej kanoistiky.

Späť na články