Svetový pohár Čunovo - Súhrn

2. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * 21. - 23. JÚN 2019 * BRATISLAVA-ČUNOVO

PIATOK:

V úvodný deň vodnoslalomárskych zápolení počas 2. kola Svetového pohára ICF boli na programe kvalifikačné jazdy. Doobeda sa v bratislavskom Čunove predstavili kanoisti a kajakárky, poobede kanoistky a kajakári.

Medzi singlistami bol najrýchlejší úradujúci víťaz Svetového pohára 2018 Alexander Slafkovský. „Prvé miesto ma mierne prekvapilo, keďže spodok trate som neabsolvoval podľa predstáv, hoci vedel som, že mám náskok. Chcel som si najmä urobiť radosť pred sobotu, lebo úvod sezóny mám rozpačitý a ešte som nemal poriadne ani jednu dobrú jazdu. Teraz som spokojnejší," povedal zástupca VŠC Dukla Banská Bystrica.

Na osemnástej priečke klasifikovali Mateja Beňuša, druhého muža olympijských hier v Riu de Janeiro 2016. „Splnil som cieľ a postúpil som z prvej jazdy, ktorá však bola z mojej strany podpriemerná. Na začiatku je nevyspytateľná kombinácia, ktorej stále celkom nerozumiem. Každý druhý pretekár tam stratí štyri sekundy, záleží to na vode. Mne to tam tiež nevyšlo. Cieľ je splnený a ideme ďalej," uviedol Bratislavčan zo Športového centra polície.

O niečo urputnejšie musel o TOP 30 bojovať Michal Martikán. „Z druhej jazdy mohlo postúpiť ešte desať pretekárov a musel by som byť asi naozaj drevený, keby sa mi to nepodarilo. V tom prípade by to azda ani nemalo význam a rozmýšľal by som o konci kariéry. V prvej jazde som mal bandáž na lakti, v druhej som už išiel bez nej. Nejaká bolesť tam bola, ale musel som to vydržať. Je to každým dňom lepšie, takže verím, že v sobotňajšom semifinále už nebude žiaden problém. Mám preťažené úpony. Uvidíme, aké budú bránky v semifinále. Verím si, že by som mohol postúpiť do finále a urobím pre to všetko," poznamenal päťnásobný olympijský medailista.

V dobrej forme sa javí mladá kajakárka Eliška Mintálová. V tejtto sezóne už má na konte dve finálové účasti a v piatok jej namerali piaty najrýchlejší čas v K1Ž. Chcela som prejsť celú trať bez väčších zaváhaní, ale chybovala som hneď na vrchu. Potom neskôr mi však už všetko vyšlo. Veľmi ma teší, že sa mi v ostatnej dobe darí jazdiť bez dotykov s bránkami a dúfam, že mi to vydrží čo najdlhšie. Musím si oddýchnuť. Uvidíme, akú nám postavia trať na semifinále."

Pohodlný postup potešil aj Janu Dukátovú, pre ktorú má čunovské kolo „sveťáku“ príchuť súťažného návratu na domácu vodu. „Som spokojná, pretože ráno som sa necítila práve najlepšie. Bolo pre mňa dôležité postúpiť. Som rada, že nemusím absolvovať druhú jazdu a môžem sa už sústrediť sa sobotňajšie semifinále. Zajtra sa všetko začína odznova."

Čierny Peter ostal napokon v rukách Eleny Kaliskej. Tá bojovala o semifinále v druhej jazde, no 50-sekundová penalizácia na bránke číslo šesť ju napokon oň pripravila.Iba náročne sa mi hodnotí, čo sa stalo. Musím si jazdu spätne pozrieť, zanalyzovať ju a vyvodiť dôsledky. Som veľmi sklamaná, že mi to v domácom prostredí nevyšlo. Nič sa s tým už nedá robiť."

Dôvod na úsmev mali aj kanoistky, všetky tri si semifinále vypádlovali už prvou jazdou.Mala som zo svojej jazdy dobrý pocit a som rada, že som postúpila hneď na prvý pokus. V niektorých chvíľach som nereagovala správne a išla som pochabo, nebolo to úplne ideálne a stratila som cenné sekundy. Postúpila som však do semifinále a to je to najdôležitejšie,“ zhodnotila najmladšia členka výpravy, sedemnásťročná Emanuela Luknárová. Dvojnásobná olympijská medailistka mládežníckych OH 2018 v Buenos Aires finišovala dvanásta.

Úradujúca vicemajsterka Európy do 23 rokov Soňa Stanovská skočila pätnásta. „Vždy je lepšie postúpiť z prvej jazdy, v tej druhej už je to risk. Prvý úsek trate bol veľmi zložitý, voda sa menila, takže som musela veľmi rýchlo reagovať. Verila som, že sa mi podarí postúpiť. V semifinále sa ide opäť od začiatku, všetky si budeme rovné a uvidíme ako to dopadne."

Európska šampiónka do 23 rokov Monika Škáchová, nebola síce spokojná s výkonom, ale delená osemnásta priečka znamenala postup do semi. „Nebola to moja ideálna jazda. Nešla som tak, ako som očakávala. Vo vrchnej časti trate som urobila nejaké chyby, aj ma zatopilo a neskôr som sa musela vracať do osmičky a vtedy som stratila čas. Na domácich pretekoch je atmosféra vždy super, fanúšikovia nás povzbudzujú a dúfam, že to také bude aj v semifinále prípade vo finále."

Kajakári Andrej Málek a Martin Halčin postúpili do semifinále hneď prvou jazdou. Bronzový medailista majstrovstiev Európy 2015 Málek finišoval piaty.

Martin Halčin prišiel do cieľa s dvanástym najrýchlejším časom. "S jazdou nie som príliš spokojný. Od začiatku som sa s tým bil, spravil som veľa chýb. Začal som zle a potom som sa nedokázal dostať do správneho rytmu. Som rád, že to napokon stačilo na postup."

Druhú šancu na postup sa nepodarilo využiť Jakubovi Grigarovi. Piatemu z OH Rio de Janeiro 2016 nevyšlo vystúpenie podľa predstáv. "Celý deň sa mi nedarilo. Na trati som kazil jednu vec po druhej. Takto nemôžem pomýšľať na postup. Keď človek kazí tréning po tréningu a preteky po pretekoch, tak mu to rozhodne nepomôže. Začínam toho mať dosť a bol by som rád, keby konečne prišla zmena v podobe medaily alebo aspoň postupu do semifinále."

C1 MUŽI – 1. jazda (20 do semifinále): 1. Slafkovský (SR) 93,61/0, 2. K. Sztuba (Poľ.) 93,97/0, 3. Trave (Šp.) 95,22/0, ... 18. Beňuš 100,17/2, nepostúpil 23. Martikán (obaja SR) 101,38/2, 2. jazda (10): 1. Elosegi (Šp.) 93,81/0, ... 7. Martikán 98,80/2. 

K1 ŽENY – 1. jazda (20): 1. Funková (Nem.) 96,51/0, 2. Terčeljová (Slovin.) 96,72/0, 3. J. Foxová (Aus.) 98,26/0, ... 5. Mintálová 99,70/0, 9. Dukátová 101,46/0, nepostúpila 38. Kaliská (všetky SR) 125,95/8, 2. jazda (10): 1. Jonesová (N. Zél.) 99,73/0, nepostúpila 25. Kaliská 151,85/50.

C1 ŽENY – 1. jazda (20): 1. Satilová (Braz.) 104,76/0, 2. Fišerová (ČR) 104,98/0, 3. J. Foxová (Aus.) 105,65/2, ... 12. Luknárová 113,05/2, 15. Stanovská 114,78/0, 18. Škáchová (všetky SR) 117,94/2, 2. jazda (10): 1. Weratschnigová (Rak.) 107,01/0.

K1 MUŽI – 1. jazda (30): 1. Burgi (Fr.) 88,26/0, 2. Delfour (Aus.) 90,22/0, 3. Popiela (Poľ.) 90,47/0, ... 5. Málek 90,89/0, 12. Halčin 92,89/0, nepostúpil 38. Grigar (všetci SR) 102,44/4, 2. jazda (10): 1. Crespo (Špan.) 90,06/0,... 26. nepostúpil Grigar 109,99/2.

 

PIATOK:

Slovenský reprezentant Matej Beňuš obsadil vynikajúce 2. miesto vo finále súťaže kanoistov na pretekoch 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. V elitnej desiatke nechýbali ani Alexander Slafkovský a Michal Martikán, finišovali na 5. resp. 6. pozícii. Prvenstvo si vyjazdil Nemec Franz Anton, ktorý v porovnaní s Beňušom dosiahol o tri desatiny lepší čas.

"Začiatok finálovej jazdy mi až tak nevyšiel, pretože ma tam spomalil valec medzi štvrtou a piatou bránkou. Zvyšok trate bol celkom fajn. Bola totiž extrémne náročná v tom, že na nej bolo dosť ľahké tam spraviť chybu, čo sa viacerým vo finále vypomstilo. V cieli som si povedal, že som dosiahol kvalitný čas, ale predpokladal som, že to bude na hranici tretieho a štvrtého miesta. Našťastie to vyšlo, pretože všetci robili chyby a ja som sa tým väčším vyhol. V minulej sezóne som to na Svetovom pohári nedosiahol na pódium, ale teraz mi pomohlo domáce prostredie a podpora od fanúšikov," zhodnotil 31-ročný Bratislavčan.

Už o týždeň bude mať šancu potvrdiť sobotňajší úspech na treťom kole SP v slovinskom Tacene, kde bude štartovať ako líder priebežného poradia. "Tam by som chcel konečne prelomiť smolu, ešte som sa tam nikdy nedostal na pódium. Je tam v úvode trate obrovský valec, ktorý rozhoduje o úspechu či neúspechu. Potom príde pauza a vrchol sezóny - dve kola Svetového pohára a majstrovstvá sveta v Seu. Bude tam olympijská kvalifikácia a na to ladíme formu," doplnil člen Športového centra polície.

Alexander Slafkovský mal na trati jeden dotyk. "V kombinácii bránok päť a šesť som sa cítil bezmocný, kde sa mi nespravil valec a nepreviezol ma do bránky. Spláchlo ma tam a vedel som, že s touto veľkou chybou to na pódium nebude. Vo zvyšku trate som dal do toho všetko a šiel lepšie ako v semifinále, ale strata z úvodu bola tak veľká, že sa to už nedalo dohnať,"povedal s miernym zúfalstvom v hlase.

Ak by Michal Martikán vo finále zajazdil čisto, mohol reálne pomýšľať na pódiové umiestnenie. "Som rád, že som prejazd bránok 5 a 6 spravil podľa svojich predstáv. Potom ma však stiahlo dole a zachraňoval som to dotykom sedmičky. Potom sa to už viezlo. Na takejto trati sa len veľmi ťažko dá dostať na pódium s dotykom. Tri dotyky sú príliš veľa. Aspoň som šiel rýchlejšie ako v doterajšom priebehu sezóny," zhodnotil 40-ročný Martikán.

Menej sa darilo kajakárkam. Eliška Mintálová ani Jana Dukátová sa nedostali medzi elitnú desiatku. Dukátovej ušiel postup o viac ako päť sekúnd a skončila šestnásta, Mintálová úplne minula štyri bránky a v hodnotení uzatvárala semifinálovú tridsiatku. "V semifinálovej jazde som mala veľmi zlé aj veľmi dobré momenty. Uvidíme, čo mi povie videoanalýza. Asi najviac som stratila priamo pred tribúnou, kde som v premenlivej vode nebola v ideálnej pozícii loďou a nedokázala som zareagovať na všetky zmeny vody," prezradila skúsenejšia z dvojice slovenských semifinalistiek Jana Dukátová.

"Bolo to veľmi zlé. Už od prvej bránky som sa cítila divne a mala zlý nájazd do druhej bránky, ktorú som minula. Vedela som, že je to zlé a už som to psychicky nezvládla," poznamenala smutným hlasom Mintálová. Celkové prvenstvo si vyjazdila Rakúšanka Corinna Kuhnleová.

C1M - finále: 1. Franz Anton (Nem.) 96,02 s (0), 2. Matej Beňuš (SR) +0,30 s (0), 3. Luka Božič (Slovin.) +1,30 (0), ... 5. Alexander Slafkovský (SR) +5,32 (2), 6. Michal Martikán (SR) +5,51 (6)

K1Ž - finále: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 99,71 s (2), 2. Luuka Jonesová (N. Zél.) +0,94 s (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) +2,34 (2), ... v semifinále: 16. Jana Dukátová, 30. Eliška Mintálová (SR), v kvalifikácii: Elena Kaliská (všetky SR) nepostúpila do semifinále 

NEDEĽA:

Obrovskú radosť nám v nedeľňajšom programe na 2. kole Svetového pohára ICF vo vodnom slalome urobil kajakár Andrej Málek, ktorý v bratislavskom Čunove otvoril novú kapitolu slovenskej vodnoslalomárskej histórie. Ako vôbec prvému slovenskému pretekárovi v K1M mu na krk zavesili zlatú medailu vo Svetovom pohári. Bronzový medailista európskeho šampionátu z roku 2015 tak zvýšil počet celkových prvenstiev slovenského tímu na 107.

„Som veľmi rád, že to vyšlo! Jazda mi sadla a veľmi sa z toho teším. Verím, že ma to naštartuje a aj nabudúce sa budem cítiť na štarte sebavedomejšie ako dosiaľ," tešil sa zástupca Športového centra polície, zverenec Matúša Hujsu.

Dvadsaťštyriročný Bratislavčan to vo finále napálil naplno. "Vo finále sa už nikto nešetrí a to sa ukázalo aj na časoch. Išiel som štvrtý od konca a obsadil som prvé miesto. Nečakal som, že všetci pôjdu za mňa, tajne som dúfal, že by mi mohla vydržať druhá priečka, no napokon som zostal prvý, čo ma veľmi teší!“ vyznal sa Málek.

Vo finále sa predstavil aj Martin Halčin, ktorý si ťukol dvanástu bránku, no aj napriek tomu skončil na výbornej piatej priečke. „Myslím si, že to bola dobrá jazda. Mal som problém v skoku. Naskočil som to dobre, napriek tomu sa mi spravil vír a zdvihla sa voda, takže to bolo akoby som išiel do kopca. To ma mierne zastavilo a zľakol som sa. Som rád, že na tretí pokus som v tejto sezóne konečne postúpil. Nebol som od toho ďaleko na ME vo Francúzsku, aj v Londýne sa mi jazdilo dobre, ale semifinále mi nevyšlo. Som rád, že som postúpil práve v Bratislave.“

Najlepšou slovenskou kanoistkou sa v Čunove stala najmladšia reprezentantka Emanuela Luknárová, do finále však nepostúpila, skončila na 20. priečke. „Nie som spokojná, nešla som podľa mojich predstáv a tomu zodpovedá aj umiestnenie. Trať bola náročná, ale dalo sa to zvládnuť lepšie. Cítila som z tribúny podporu známych a rodiny. Som spokojná s tým, že som sa dostala do semifinále, ale tam som mala aj na viac,“ vyznala sa dvojnásobná olympijská medailistka z OH mládeže Buenos Aires 2018.

Úradujúcu majsterku Európy do 23 rokov Moniku Škáchovú klasifikovali na 22. mieste, keď na trati nazbierala štyri trestné sekundy. „Je to možno najnáročnejšia trať, akú som v Čunove kedy išla. Okrem toho sa stále mení voda. Som sklamaná. Musím viac trénovať a viac sa snažiť a nabudúce to snáď bude lepšie.“

Semifinále nevyšlo aktuálnej juniorskej vicemajsterke Európy Soni Stanovskej, ku štyrom "dvojkám" pridala dve „päťdesiatky“. „Hneď na prvej bránke som získala dvojsekundovú penalizáciu, potom mi nevyšla ani tretia bránka a dostala som sa do problémov. Nevyšlo to, ale dôležitá je až druhá polovica sezóny. Toto je v podstate príprava. Musím sa naučiť v semifinále sa vyvarovať chybám a môžem sa dostať do finále,“ povedala Stanovská.

K1M - finále: 1. Andrej Málek (SR) 88,54 s (0), 2. Michal Pasiut (Poľ.) 88,66 (0), 3. Boris Neveu (Fr.) 90,13 (0), ... 5. Martin Halčin (SR) 91,78 (2), ... v kvalifikácii: Jakub Grigar (SR) - nepostúpil do semifinále

C1Ž - finále: 1. Claire Jacquetová (Fr.) 112,15 s (4), 2. Monica Doria Vilarrublová (Šp.) 112,32 (6), 3. Ana Satilová (Braz.) 113,80 (4), ... v semifinále: 20. Emanuela Luknárová, 22. Monika Škáchová, 28. Soňa Stanovská (všetky SR)canoe.sk

 

 

 

Späť na články