Na tradičnom MTS víťazne kajakár Filip Stanko a kanoista Michal Martikán

76. MEDZINÁRODNÝ TATRANSKÝ SLALOM - LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - 24. - 26. MÁJ 2024

Takmer 250 pretekárov zo 16 krajín sveta sa zúčastnilo 76. ročníka tradičného Medzinárodného tatranského slalomu v Liptovskom Mikuláši, z ktorého mali možnosť pretekári získať aj body do svetového rankingu ICF. Slovensko berie víťazstvá v mužských kategóriách. Kajakár Filip Stanko dominoval v kráľovskej disciplíne K1 muži, pričom slovenské lode obsadili kompletné medailové stupienky. V kanoe zvíťazila domáca legenda, dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán.

„Vo finálovej aj v semifinálovej jazde som sa cítil dobre a išiel som s kľudnou hlavou,“ začal hodnotenie Filip Stanko. „V semifinálovej jazde som spravil dva trestné dotyky, ktoré som vo finálovej jazde eliminoval, nakoľko to bola viac-menej jediná väčšia chyba, čo som spravil.“

Skvelú formu na domáckej vode ukázal Filip mesiac pred domácimi majstrovstvami sveta juniorov a do 23 rokov, ktoré sa uskutočnia 2. – 7. júla na domácej vode, práve v Liptovskom Mikuláši.  „Rád pretekám na domácom kanáli a už teraz sa teším na domáce majstrovstvá sveta.“ Striebro v kajaku bral jeho reprezentačný kolega Richard Rumanský a tretí skončil Matúš Štaffen. V tomto zložení pôjdu aj tímovú súťaž na MS do 23 rokov.

Michal Martikán pozná na domácej trati každú vlnu, či valec a, ako obvykle, konkurovať svojim časom by vedel aj lodiam z dvojlistým pádlom, keď u kajakárov by skončil finálovým časom piaty! Michal druhému Poliakovi Nowobilskemu nadelil 5.76 sekundy.

V ženskom kajaku sa podaril Češkám rovnaký kúsok ako našim kajakárom a brali zlato, striebro aj bronz, pričom na najvyšší stupienok vyskočila Klára Mrázková. Najlepšia slovenská kajakárka Kristína Ďurecová skončila piata s mankom 16.10 s. Rovnaký scenár sa zopakoval v ženskom kanoe, kde české lode brali všetky medaily a najlepšia kanoistka reprezentujúca slovenské farby bola piata Simona Glejteková s odstupom 16.21 s na víťazku Kláru Kneblovú.

Nedeľný program vyvrcholil kajak krosom, kde Filip Stanko vo finále vybojoval bronz a do finále sa prebojoval aj Jakub Stanovský, ktorý skončil štvrtý. Kajakárka Ivana Chlebová sa prebojovala do ženského krosového finálového súboja, kde skončila štvrtá. Vyhrala Nemka Annakatrin Plochmannová a v mužskom kajaku najlepšie zabojoval Čech Martin Rudorfer.

Organizátorský klub KTK Liptovský Mikuláš sa okrem organizácie pretekov boril s premenlivým liptovským počasím. Preteky však ako už 76 rokov zvládli pod taktovkou riaditeľa pretekov Alexandrom Slafkovským, st. a šéfa klubu Ivana Cibáka na výbornú.

Kompletné výsledky nájdete tu:

https://siwidata.com/canoe123/live?SessionKey=svkcanoe.2024052400

 

www.canoe.sk 

Späť na články