Slovenský pohár - Dolný Kubín

Memoriálom Miroslava Stanovského v Dolnom Kubíne odštartovala domáca sezóna vodných slalomárov.

Vodní slalomári majú za sebou štart domácej sezóny. Počas víkendu súperili v Dolnom Kubíne v rámci 1. a 2. kola Slovenského pohára nielen o body do tejto súťaže, ale zároveň aj o triumf na Memoriáli Miroslava Stanovského. Podľa očakávania podujatie bolo v réžii favorizovaných slovenských reprezentantov, z ktorých na Orave chýbali iba kajakarka Jana Dukátová, kanoista Michal Martikán a na poslednú chvíľu aj jeho kolega z C1 Alexander Slafkovský, ktorý sa musel odhlásiť pre zdravotné problémy. Tretie a štvrté kolo Slovenského pohára bude 4. a 5. júla v Žiline,

Vzhľadom na to, že po dlhej prestávke pre koronavírusovú pandémiu to boli pre našich slalomárov prvé preteky od februárového súperenia v Austrálii, organizátori mali na štarte vyše 200 lodí. Pričom len kajakárov sa predstavilo až 112, čo je na slovenské podujatie priam neskutočný počet.

Medzi kanoistami potvrdili pozíciu najväčšieho favorita Matej Beňuš, ktorý bol najlepší v sobotu a druhý v nedeľu, ale lepší súčet časov mu zabezpečil triumf na Memoriáli. „Tri mesiace sme sa len pripravovali a konečne sme mali možnosť predstaviť sa aj na nejakých pretekoch. Aj keď som sem prišiel z plného tréningu, som rád, že som mal z jázd celkom dobrý pocit,“ povedal strieborný kanoista z OH 2016 v Riu de Janeiro.

Pri Dukátovej neúčasti bola v pozícii najlepšej kajakárky Eliška Mintálová, ktorá ju zvládla ešte suverénnejšie ako Beňuš: „Musím sa priznať, že na podobné podujatia som s veľkou radosťou nechodila, skôr to bola pre mňa len určitá povinnosť, ale tentoraz to bolo úplne iné. Veľmi som sa naň tešila, pretože je niečo iné iba trénovať a iné mať možnosť súperiť s kajakárkami v skutočných pretekoch.“

Medzi najlepšími nielen v K1, ale aj medzi kanoistkami, skončila Soňa Stanovská, ktorá sa predstavila na domácej trati. „Voda v Orave je oveľa pokojnejšia ako na umelej trati v Liptovskom Mikuláši a najmä v Čunove. Tu sa nedalo len tak zviesť dolu veľkými vlnami, ale každú sekundu k dobru sme si museli vybojovať pádlovaním. Ukázalo sa tak, kto v tréningu zaberal naplno,“ skonštatovala slalomárka, ktorá má cieľ vybojovať si v C1 olympijskú miestenku do Tokia. Jej veľká súperka však bude najmä mladá Emanuela Luknárová, ktorá bola jasne najlepšia v sobotu i nedeľu.

V tradične najpočetnejšej kategórii nechýbal ani Jakub Grigar, ktorý má ako jediný z našich slalomárov už istotu štartu na budúci rok v Japonsku, ale najväčšiu radosť z výsledkov mal v Dolnom Kubíne jeho reprezentačný kolega Andrej Málek, o ktorého triumfe na Memoriáli Miroslava Stanovského rozhodol takisto ako v C1 mužov súčet časov.