Ján Ježík: V Brazílii zasvietilo kajakárske slnko

BRATISLAVA - Slovenský vodný slalom opäť spravil dieru do sveta. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v brazílskom Foz do Iguacu sa naši mladí reprezentanti tešili až z piatich medailí. A čo je ešte cennejšie, všetky si vybojovali v individuálnych disciplínach, čiže v tých, v ktorých sa bojuje o olympijské kovy!

Najcennejšie získali medzi juniormi kajakár Jakub Grigar, kanoista Marko Mirgorodský i kajakárka Michaela Haššová, do 23 rokov skončili druhí deblkanoisti Juraj Skákala – Matúš Gewissler v C2 a tretí kajakár Andrej Málek. Týchto päť medailí zároveň znamenalo, že Slovensko vyhralo medailovú bilanciu krajín v individuálnych súťažiach.

Za pozornosť však stojí ešte jeden fakt – fantastická úspešnosť našich kajakárov, ktorí výrazným spôsobom naznačili, že sa nemusíme báť o budúcnosť v tejto kategórii. Veď medzi juniormi sa kompletné trio Grigar (1.), Samuel Stanovský (4.) i Richard Macúš (8.) prebojovalo do finálovej desiatky a ďaleko od nej nemal ani Miroslav Urban medzi pretekármi do 23 rokov, ktorý skončil v semifinále na 12. priečke.

Spolu s bronzovým Málekom tak až päť (!) našich kajakárov ukázalo, že najmä na olympijské Tokio 2020 sa môžeme aj v tejto kategórii pozerať s veľkým optimizmom. A pri stabilne úspešných kategóriách C1 mužov, K1 žien i C2 nie je medailovo stratené ani Rio de Janeiro 2016, veď aj Martin Halčin už viackrát naznačil, že má potenciál na stupne víťazov v konkurencii najlepších svetových kajakárov.

Richard Galovič, manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, má pred sebou jasný cieľ: chce, aby Slováci na OH reálne bojovali o medailu v každej kategórii. Zdá sa, že čím viac sa blíži brazílske Rio, tým má tento cieľ čoraz jasnejšie kontúry.

 

Zdroj: šport.sk

Späť na články