Kanoistami roka sú bratranci Škantárovci a Jana Dukátová

BRATISLAVA - Kanoistami roka 2014 sa stali v ankete Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, v hlavnej ženskej kategórii triumfovala Jana Dukátová. Kým Škantárovci sú nováčikmi na tróne, Dukátová sa naň postavila štvrtý raz po sebe. Najlepších v roku 2014 vyhlásili vo štvrtok podvečer v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave.

"S touto sezónou som spokojná. V každých pretekoch SP som bola na stupni víťazov. V celom seriáli som skončila na druhom mieste, takže s výnimkou posledných pretekov to bolo veľmi dobré. Najlepšie moje roky boli 2010 a 2011 a verím, že niečo podobné sa mi podarí ešte v budúcnosti. Vodnému slalomu by som chcela pred Vianocami zaželať ako v posledných rokoch, lebo skvelé výkony Škantárovcov či Slafkovského potvrdili, že naši medailisti majú stále vhodných nástupcov," Jana Dukátová.

Slovenskí vodní slalomári potvrdili v polovici olympijského cyklu, že patria medzi absolútnu svetovú špičku. Na úvod sezóny si podmanili európsky šampionát. Na novootvorenom kanáli vo Viedni si zásluhou bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov (1. miesto C2, 1. miesto 3xC2), bratov Pavla a Petra Hochschornerovcov (4. miesto C2, 1. miesto 3xC2), Alexandra Slafkovského (1. miesto C1M, 3. miesto 3xC1M), Michala Martikána (2. miesto C1M, 3. miesto 3xC1M) a Martina Halčina (4. miesto K1M) vybojovali honor najúspešnejšej krajiny.

"Víťazstvo v ankete si veľmi vážime, pretože sa nám prvýkrát podarilo predstihnúť všetkých, ktorí sa vodnému slalomu na Slovensku venujú. Aj keď sa to možno niekomu nebude zdať, slovenskí vodní slalomári patria k svetovej špičke. Byť najlepší v tejto konkurencii je výnimočný úspech. Sme radi, že sme ho tento rok dosiahli," povedal Peter Škantár.

Jeho bratranec Ladislav pokračoval: "Najkrajšie chvíle sme tento rok prežili na ME vo Viedni, kde sa nám podarilo zvíťaziť. Trať bola postavená tak, že sme videli svojich súperov od štartu až do cieľa. Keď sme sledovali ich výkony, povedali sme si, že v tejto konkurencii môžeme zvíťaziť iba vtedy, ak predvedieme hviezdnu jazdu. A nám sa to podarilo. Na také chvíle sa nezabúda."

V celkovom hodnotení prestížneho seriálu Svetového pohára ICF si vypádlovali štyri medailové pozície - Martikán a Škantárovci zlato, Dukátová striebro a Beňuš bronz. Len tesne pod stupienkom zostal Slafkovský, ktorý bol medzi kanoistami štvrtý.

Vrchol sezóny - majstrovstvá sveta v Deep Creeku v USA - doplnil medailovú zbierku Škantárovcov o bronzovú medailu v individuálnej disciplíne a striebro v hliadkach. Piaty raz po sebe sa z titulu najúspešnejšieho tímu na svete tešili aj kanoisti v zložení Martikán, Beňuš, Slafkovský, ktorým sekundovali kajakárky Dukátová, Kaliská, Nevařilová bronzom a kajakári Halčin, Grigar, Šajbidor štvrtou priečkou.

Viac než pozitívne je, že medzi bránkami už brázdia aj talentovaní nástupcovia úspešnej generácie. Na olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu zahviezdili kakajár Jakub Grigar striebrom, kanoista Marko Mirgorodský bronzom a kajakárka Michaela Haššová 5. miestom.

Majstrovstvá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v austrálskom Penrithe ovenčili medailami Grigar (3. miesto K1MJ) a Matulániová (3. miesto K1ŽJ), ako aj hliadky kanoistov juniorov (1. miesto), kanoistov do 23 rokov (2. miesto) a kajakárov do 23 rokov (3. miesto).

Z kontinentálneho vrcholu sezóny v macedónskom Skopje priniesol Marko Gurecka bronz.

HLAVNÉ KATEGÓRIE

 

Kanoista roka: 
Ladislav a Peter Škantárovci - 1. miesto ME Viedeň, 1. miesto celkové hodnotenie SP, 3. miesto MS Deep Creek

 

Kanoistka roka: 
Jana Dukátová - 10. miesto ME Viedeň, 2. miesto celkové hodnotenie SP

KATEGÓRIE

 

Kajakárka roka: 
Jana Dukátová

 

Kanoista roka: 
Michal Martikán - 2. miesto ME Viedeň, 1. miesto celkové hodnotenie SP, 1. miesto MS Deep Creek hliadka a Alexander Slafkovský - 1. miesto ME Viedeň, 4. miesto celkové hodnotenie SP, 1. miesto MS Deep Creek hliadka

 

Deblkanoista roka: 
Ladislav a Peter Škantárovci

 

Kajakár roka: 
Martin Halčin - 4. miesto ME Viedeň, 4. miesto MS23 Penrith, 3. miesto MS23 Penrith hliadka

 

Talent roka: 
Jakub Grigar - 2. miesto OHM v Nankingu, 3. miesto MSJ v Penrithe, 4. miesto MEJ v Skopje a Marko Mirgorodský - 3. miesto OHM v Nankingu, 7. miesto MEJ v Skopje

 

Tréner roka: 
Juraj Minčik - tréner majstrov Európy, víťazov Svetového pohára a bronzových medailistov MS, deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov

 

Mládežnícky tréner roka: 
Peter Mráz - reprezentačný tréner juniorských kajákarok, z ktorých si Pavlína Matulániová vyjazdila bronz na MS v Penrithe a v hliadke na MS skončili jeho zverenky štvrté

 

Rozhodca roka: 
Iveta Mrázová

ŠPECIÁLNE KATEGÓRIE

 

Cena za dlhoročný prínos: 
Miroslav Stanovský st. - zakladateľ vodného slalomu v Dolnom Kubíne, dlhoročný tréner a rozhodca, bývalý tréner československej juniorskej reprezentácie na divokú vodu priviedol aj svojho syna, olympionika z Atlanty 1996 a medailistu z majstrovstiev Európy Miroslava Stanovského mladšieho, držiteľ bronzového odnaku SOV

SIEŇ SLÁVY SZKDV

 

In Memoriam: 
Marián Havlíček - prvý československý účastník olympijských hier, v Mníchove 1972 skočnil na 6. priečke K1M

 

In Memoriam: 
Dušan Benický - zakladateľ medzinárodného Pieninského slalomu na Červenom Kláštore

KONEČNÉ PORADIE SLOVENSKÉHO POHÁRA

 

Slalom:
C1M: Alexander Slafkovský (Dukla L. Mikuláš) 1146 bodov 
C2: Tomáš Kučera, Ján Bátik (Dukla L. Mikuláš) 1146 bodov 
C1Ž: Monika Škáchová (KTK L. Mikuláš) 1146 bodov 
K1M: Matúš Hujsa (ŠKP Bratislava) 1120 bodov 
K1Ž: Simona Maceková (KTK L. Mikuláš) 1096 bodov

 

Šprint:
C1M: Martin Medveď (Sokol Žilina) 680 bodov 
C2: Vladimír Vala, Jaroslav Slučik (Sokol Žilina) 652 bodov 
K1M: Andrej Málek (ŠKP Bratislava) 800 bodov 
K1Ž: Mária Bandžáková (Slávia UK Bratislava) 786 bodov

 

Zjazd:
C1M: Martin Medveď (Sokol Žilina) 680 bodov 
C2: Vladimír Vala, Jaroslav Slučik (Sokol Žilina) 680 bodov 
K1M: Peter Slašťan (Slávia UK Bratislava) 758 bodov 
K1Ž: Mária Bandžáková (Slávia UK Bratislava) 800 bodov

 

Zdroj: SITA+TASR

Späť na články