Martikán na dvojaké sústredenie, do púšte i Austrálie

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Vodný slalomár Michal Martikán si v týchto dňoch pred sobotňajším odletom balil batožinu, aby sa do nej vošlo všetko, čo na poldruhamesačnom sústredení potrebuje.

Počas neho stihne dve destinácie, najskôr arabský Al Ain, potom austrálsky Penrith a znovu návrat do Al Ainu v Spojených arabských emirátoch.

Takáto kombinácia sústredení je pomerne nevšedná, no päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán si ju zvolil účelovo, pretože každý jeden kanál poslúži inak. Tentoraz sa však bude musieť zaobísť bez svojho trénera a otca Jozefa Martikána. Zdravotné dôvody boli natoľko vážne, že zostal doma.

"Nahradí ma môj ďalší syn Tomáš," ozval sa z domáceho liečenia. "Ku všetkým mojim trampotám sa teraz pridala aj angína, musím však povedať, že predchádzajúce komplikácie so srdcom boli oveľa vážnejšie."

Jozefovi Martikánovi rozťahovali upchaté cievy, ktoré boli v takom stave, že mohli spôsobiť aj totálny kolaps srdca. Z nemocnice v Banskej Bystrici ho prepustili len pred desiatimi dňami, nasledoval oddych a diéta.

"Lekári mi cestu do Al Ainu a Penrithu neodporúčali," vysvetlil. "Predsa len je to ďaleko a toľko hodín presedieť v lietadle by bol skôr hazard."

Do Al Ainu chodieva Michal Martikán pravidelne. Navykol si na tieto pobyty, ktoré v mnohom predstavovali prínos. "Okrem jedného," dodal tréner a otec Jozef Martikán. "V okolí ťažko hľadať niečo na rozptýlenie, voľný čas v púšti ťažko vypĺňať, čo je dosť náročné na psychiku. Aj preto si teraz zvolil väčšiu pestrosť presunom do Penrithu. V Al Aine pobudne do 23. februára, v Penrithe do 28. marca a cestou späť sa znovu zastaví v Al Aine."

 

Michal Martikán sa venoval v zimných mesiacoch hlavne kondícii a že je na tom dobre, nasvedčovali rôzne parametre. "Niečo si odlyžoval, turisticky odchodil, čo však až také výnimočné nebolo, pretože bol na tom kondične vždy dobre," skonštatoval Jozef Martikán. "Teraz už bude len dôležité, aby sa bez problémov preladil na teplo a vodu."

 

Zdroj: TASR, FB

Späť na články