STANOVISKO

Stanovisko Kanoe Tatra Klubu k tlačovej správe zo dňa 13.4.2017 vydanú Mestom Liptovský Mikuláš pod názvom: „Ďalší kostlivci z minulosti: Za 37 tisíc radnica postavila hrádzu, ktorú nepotrebovala.“

Areál vodného slalomu  Ondreja Cibáka, ktorého spoluvlastníkom je aj Mesto Liptovský Mikuláš má už dlhé roky z hľadiska bezpečnosti nevyhovujúce odberné miesto vody z rieky Váh pre slalomové trate.  Keď povodňová voda zničila vakovú hať   bola provizórne  postavená sypaná hrádza celým korytom, ktorá  nebola regulovateľná a pri návalových vodách nebolo možné znížiť hladinu, čím dochádzalo k ohrozeniu vyliatia vody z koryta  rieky na mesto.

Máme spracovaný projekt  „Hať ,  MVE a úprava Areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši“  aj so stavebným povolením, ktorý by tento problém  vyriešil.  Nakoľko k jeho realizácii  doposiaľ nedošlo a situácia bola vážna, Mesto Liptovský Mikuláš vybudovalo protipovodňovú hrádzu s tým,  že využilo hotovú projektovú dokumentáciu a stavebné povolenie. K tejto výstavbe došlo pod podmienkou, že uvedená čiastka 37 tisíc bude vrátená Mestu Liptovský Mikuláš, keď  sa  zrealizuje uvedený projekt.          

Keďže Mesto Liptovský Mikuláš je spoluvlastníkom  Areálu vodného slalomu  Ondreja Cibáka a je taktiež zodpovedné za prípadné  škody vyliatím vody z Váhu, sme z uvedeného stanoviska Mesta Liptovský Mikuláš prekvapení, nakoľko po vybudovaní  protipovodňovej hrádze môže náš šport rozvíjať svoju činnosť  bez ohrozovania  mesta.

Ivan Cibák – tajomník KTK

LM 15.4.2017

vah_hat

Tlačová správa mesta:

Za 37 tisíc postavila radnica hrádzu, ktorú nepotrebovala. Vyhovovalo to však malej vodnej elektrárni pri areáli vodného slalomu. Stalo sa tak ešte v roku 2014 v čase úradovania minulého vedenia mesta. Vyplynulo to zo správy hlavného kontrolóra mesta, ktorú dnes prerokovali poslanci na zasadnutí dnešného mestského zastupiteľstva.

Mesto v roku 2014 vybudovalo za peniaze daňových poplatníkov protipovodňovú hrádzu pre malú vodnú elektráreň na Váhu pri areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši. Z mestskej kasy tak odišlo počas vtedajšieho vedenia radnice 37 tisíc eur na akciu, ktorú mesto nemalo ako stavebník ani realizovať, ani zaplatiť. Vyplynulo to zo správy hlavného kontrolóra mesta, ktorú dnes prerokovali poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
„Pôvodným stavebníkom hrádze bol Kanoe Tatra klub Liptovský Mikuláš. Ten následne vstúpil do spoločnosti Enviro Energo, ktorá mala zabezpečiť vybudovanie protipovodňovej hrádze pri hati na Váhu v blízkosti sídliska Nábrežie ako súčasť malej vodnej elektrárne,“ uviedol hlavný kontrolór mesta Liptovský Mikuláš Jozef Fiedor. Vtedajší primátor však uzatvoril dohodu o prevode práv a povinností, na základe ktorej sa stavebníkom stalo mesto. 
(Pozn. konateľ spoločnosti Enviro Energo bol Ivan Cibák, vtedy súčasne aj tajomník v KTK. Vtedajší primátor Alexander Slafkovský, ktorý uzatvoril v zastúpení mesta zmluvu s povinnosťou mesta vybudovať hrádzu, bol už v tom čase predsedom správnej rady spoločnosti KTK, ktorá bola pôvodným stavebníkom protipovodňovej hrádze). 
Kanoe Tatra klub potreboval vybudovať hrádzu, aby vyriešil zvýšenú hladinu Váhu pri vybudovaní stavby „Hať, malá vodná elektráreň a úprava areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši“. Mesto Liptovský Mikuláš toto protipovodňové opatrenie nepotrebovalo. „Pracovná skupina z mesta totiž ešte predtým, v marci 2014, identifikovala 16 lokalít, kde je potrebné pre mesto vybudovať protipovodňové opatrenia, a úprava pravobrežnej hrádze nad haťou Váhu sa v týchto rizikových lokalitách nenachádzala,“ upozornil viceprimátor Ján Bonko. Mesto Liptovský Mikuláš sa tak stalo stavebníkom protipovodňového opatrenia v hodnote 37 tisíc eur, ktoré stavať nemuselo.

Späť na články